Close

Šilkografija

Šilkografija – vienas seniausių žinomų trafaretinės spaudos būdų, pradėtas naudoti Kinijoje ir siejamas su šilko atsiradimu. 1907 m. Anglijoje šią technologiją patobulino ir užpatentavo Samuelis Simonas. Šiuo metu tai “ko gero” vienas iš universaliausių spaudos būdų, leidžiantis spausdinti ant pačių įvairiausių formų, storių ir dydžių medžiagų.

 

Šilkografijos technologijos principas gana paprastas: norimas perteikti atvaizdas iš kompiuterio, specialiu įrenginiu (imagesetter) išvedamas ant skaidrios fotojuostos. Toliau vaizdas eksponavimo būdu yra perkeliamas ant rėmo aptraukto šilko tinkleliu, padengto šviesai jautriu fotopolimeru.  Apšviestos fotopolimero vietos sukietėja, o neapšviestos yra išplaunamos. Taip gaunama forma, kurią jau galima naudoti spaudai. Kiekvienai spalvai daroma atskira spaudos forma, taigi jei tai būtų CMYK spauda, viso spaudos procese reikėtų 4 formų. Per išplautas formos vietas ant norimo paviršiaus užnešami dažai. Tam naudojama rankinė, pusiau automatinė arba automatinė įranga.

 

Spausdinti galima ant bet kokio popieriaus, turinčio įvairią faktūrą, atspalvius, dengto plėvele arba metalizuoto. Taip pat ant įvairiausių kitų mediagų paviršių: audinių, plastikų, medienos, metalų, keramikos,  stiklo ir kt. Šilkografinė spauda nebijo atmosferos poveikio, todėl tinkama naudoti lauko sąlygomis.

Lyginant su kitais spaudos būdais šilkografijoje gaunamas labai storas dažų sluoksnis: nuo 10 iki 500 mikronų (daugkartinis dažų užnešimas), todėl galime gauti efektingą reljefą. Papildomų spaudos efektų galima gauti, naudojant specialius cheminių ir fizikinių savybių turinčius dažus: putojančius, šviečiančius tamsoje, termoaktyvius, turinčius savyje įvairių metalų, plastikų, silikonų ir kt.

  Pagrindiniai šilkografijos privalumai:

  • proceso paprastumas;
  • galimybė spausdinti ant įvairaus tipo medžiagų;
  • storas (reljefinis) dažų sluoksnis ir specifinis, šilkografinis dažų ryškumas bei spalvos sodrumas;
  • spaudo ilgaamžiškumas;
  • ekonomija spausdinant mažus ir vidutinius tiražus;
  • geresnis dažų padengimas, ryškumas, atsparumas atmosferos poveikiui.