DUK - Pamokėlės pradedantiesiems
Galbūt vos kartą per metus Jums prireikia užsakyti naujų vizitinių kortelių, tačiau užsakinėdami spaudą, susiduriate su terminais, kurie Jums kelia daugiau klausimų nei pavyksta rasti aiškių atsakymų? Jums nebūtina baigti poligrafijos studijų, kad nusimanytumėte šioje veiklos srityje. Tam esame mes. Siekiame Jus ne tik supažindinti, bet ir sudominti su spaustuvės kasdienėje veikloje pasitaikančiomis sąvokomis ir tikime, kad šios žinios Jums pravers, užsakinėjant spaudos ir reklamos paslaugas.
Spalvos, spalvų modeliai, spalvų paletės
RGB spalvų modelis naudojamas skaitmeniniuose darbuose (atvaizduojamuose ekranuose, monitoriuose), tuo tarpu vaizdai spaudoje išgaunami, naudojant CMYK spalvų dažus.
Ruošiant failą spaudai reikia naudoti CMYK spalvas, nes jei pateiksite failą su RGB objektais, jie automatiškai bus konvertuojami į artimiausias CMYK spalvas ir galutinis rezultatas gali neatitikti pageidaujamo.
Šaltinis: https://printingshoppe.com/help-center/importance-of-cmyk-color-mode/
Tai yra spalvingumo žymėjimas, kuris nusako spalvų skaičių spaudos lape. Pirmasis skaičius nurodo pirmą lapo pusę, antrasis – antrą lapo pusę.
Pvz: 4+0 reikštų 4 spalvas pirmoje lapo pusėje, kitoje lapo pusėje spaudos nėra (t. y. vienpusė spalvota spauda). 1+1 reikštų po vieną spalvą abiejose lapo pusėse (t. y. dvipusė nespalvota spauda).
Nurodant spalvingumą, reikėtų patikslinti ir tai, kokios bus naudojamos spalvos, pavyzdžiui, 5+1 gali reikšti tai, kad vienoje lapo pusėje būtų spausdinamos visos 4 CMYK spalvos + Pantone, o kitoje – viena iš CMYK spalvų arba tik Pantone.
Maketavimas bei failų paruošimas spaudai
Grafinių failų formatai skirstomi į rastrinius (taškinius) ir vektorinius. Rastrinėje grafikoje vaizdas būna sudarytas iš mažų taškelių (pikselių), kitaip nei vektorinėje grafikoje, kurioje vaizdas kuriamas iš vektorinių linijų.
Vektorinės grafikos failus nesudėtinga koreguoti, galima išdidinti iki reikiamo dydžio, neprarandant kokybės. Labiausiai tinka, kuriant detalius, aiškius kontūrus, linijas, turinčius objektus (šriftus, logotipus). Populiariausios vektorinės grafikos maketavimo programos: Illustrator, CorelDraw ir Affinity Designer.
Rastrinės grafikos failų kokybę spaudoje lemia pikselių kiekis ir rezoliucija, tiek didinant, tiek mažinant vaizdą kinta jo kokybė. Populiariausi rastrinių failų formatai: jpg, gif, png, tiff, bmp ir psd. Plačiausiai naudojama rastrinės grafikos programa – Photoshop.
Paprastais žodžiais tariant, spaudoje spalvų profiliai naudojami tam, kad ekrane matomos spalvos kuo labiau atitiktų spalvas galutiniame rezultate, t.y. spaudos gaminyje. Egzistuoja nemažai standartizuotų spalvos profilių, pvz. mūsų spaustuvėje naudojamas FOGRA spalvų profilis. Spalvų profiliai yra tiesiogiai susiję su atitinkama spausdinimo mašina ir naudojama popieriaus rūšimi spaudoje.
Spalvos profilio aprašas gali būti prisegamas (embedded) prie spaudos failų (tokių kaip: TIFF, JPEG, PNG, EPS, PDF, ir SVG) duomenų, bet tai nėra privaloma.
Jei galutinis rezultatas spaudoje skiriasi nuo to, ką matote ekrane, spaudos faile, gali būti, kad dėl to kaltas Overprint režimas! Paprastai tariant, Overprint – tai vienos spalvos spausdinimas ant kitos, taip išgaunant trečią spalvą ar atspalvį jų susidengimo vietoje. Todėl spaudoje rekomenduojame vengti Overprint objektų, nebent tai būtų daroma tikslingai, siekiant gauti atitinkamą rezultatą. Tokiu atveju būtina susiderinti su mūsų vadybininkais. „Overprint preview“ – funkcija, leidžianti pasižiūrėti, kaip vaizdas turėtų atrodyti atspausdinus maketą, tačiau ji nėra 100% tiksli.
Pvz: Žydrą spalvą spausdinant ant purpurinės, su įjungta Overprint funkcija, spalvos susilies ir taps violetine. Tuo tarpu išjungus šią funkciją ir panaikinus po apačia esančią spalvą, žydra spalva išliks nepakitusi.
Užlaida – atstumas nuo maketo krašto iki galutinio formato (po apipjovimo), kuri yra nupjaunama gamybos metu. Visi spaudai paruošti failai privalo turėti 2-5 mm užlaidas. Užlaidos būtinos, kai makete esantis grafinis vaizdas (fonas, iliustracijos, kiti dizaino elementai) siekia gaminio kraštus.
Pavyzdžiui, Jūsų gaminio galutinis formatas po apipjovimo turi būti A4 (210×297 mm), o užlaidos siekia 3 mm iš visų pusių, tai spaudai paruošto maketo išmatavimai turės būti – 216×303 mm.
Užlaidų nereikia tik tuo atveju, jeigu maketo fonas yra baltas ir nėra jokių elementų prie kraštų.
Daugiau informacijos rasite skiltyje „Paruošimas spaudai“
DPI – terminas dažnai naudojamas, kalbant apie spaudos failus, iššifruojamas kaip taškelių skaičius colyje (Dots per Inch), ir nusakantis spaudos failo rezoliuciją (arba kitaip – skiriamąją gebą).
Pvz: 10 dpi reikš, kad colyje (2,54 cm) ilgyje bus 10 taškų. Atitinkamai, 20 dpi failas turės 20 taškų eilutėje, 100 dpi – 100 taškų ir pan. Kuo didesnis dpi skaičius, tuo didesnė failo rezoliucija ir tuo aukštesnė spaudos kokybė.
Standartiškai spaudoje naudojama 300 dpi rezoliucija, nes didesnės rezoliucijos žmogaus akis nesugeba apdoroti. Tam tikrais atvejais galima naudoti ir žemesnę rezoliuciją, pavyzdžiui, plačiaformatėje spaudoje, spausdinant tentus, į kuriuos bus žiūrima iš didesnio atstumo.
Detalesnę informaciją apie tai, kokią rezoliuciją reikia taikyti skaitmeninėje, plačiaformatėje, ofsetinėje spaudoje, rasite paspaudę čia.
Tvarkingai paruoštas spaudos failas turi būti:
• Failas turi būti pateiktas PDF formatu. (Nuotraukos gali būt pateiktos JPG/PNG/Tiff formatais)
• Sudarytas iš CMYK spalvų (arba “spot” spalvų jeigu taip yra suderinta).
• Turi turėti užlaidas jeigu gaminys bus supjaunamas į formatą.
• Makete turi būti prisegtas spalvos profilis atitinkantis spaustuvės spalvos profilį.
• Šriftai turi būti įterpti į PDF failą. (“embedded”).
• Maketo matmuo turi atitikti realų, galutinį gaminio matmenį.
• Gaminio lapai turi būti neišlankuoti, kiekvienas puslapis atskirai pateiktas į PDF puslapį.Plačiau apie spaudos paruošimo taisykles rasite čia.
Spaudos technologijos
Tai spaudos būdas kuris nereikalauja jokių formų gamybos, spaudos failas yra siunčiamas tiesiai į spaudos mašiną, dėl to šią technologiją verta rinktis kai tiražas yra mažas. Skaitmeninės spaudos minusai yra tai jog kokybė yra prastesnė negu ofsetinėje spaudoje, detalių bei spalvų atkartojimas yra mažesnis, taipogi ir popieriaus pasirinkimas yra siauresnis.
Šis spaudos būdas tinka didelio tiražo gaminiams nes šios spaudos technologijos didelį dalį tiražo kainos sudaro formų gamyba. Ofsetinės spaudos gaminiai turi geresnį detalių bei spalvų atkūrimą, bei platesnį popieriaus pasirinkimą.
Plačiaformatė spauda, kaip pavadinimas ir leistų suprasti, yra skirta plataus formato gaminiams. Šie gaminiai yra spausdinami ant plataus, ruloninio popieriaus kas leidžia atspausdinti didelio formato darbus.
Grafikos technika, trafaretinės spaudos būdas, kai piešiama tušu arba fotografuojama ant rėmelyje ištempto šilko ar metalinio tinklelio; apdorojus audinį, akytos vietos įtrinamos dažais ir popieriuje, stikle ar medyje padaromas atspaudas (taip kuriami estampai, plakatai, ekslibrisai).
Popierius
Popieriaus gramatūra popieriuje nusako jo tankumą kvadratiniame metre gramais. Dažniausiai Europos regionuose matuojama “GSM” (grams per meter – g/m2) vienetais, kurie matuoja gramų skaičių viename kvadratinio metro popieriaus lape. Pvz.: 80gsm 1 m² popieriaus lapo svers 80 gramų.
“GSM” (grams per meter) yra popieriaus storio matavimo matmuo išreikštas gramais kvadratiniam metrui (g/m²), tai reiškia kad vienas kvadratinio metro 80gsm popieriaus, lapas svers 80 gramų.
“GSM” matmuo yra naudojamas dažniausiai Europos regionuose pagal “ISO 216” standartą.
“Caliper” yra lapo storio matavimo matmuo. Lapas yra matuojamas slankmačių ant vieno popieriaus lapo ir dažniausiai yra išreiškiamas coliais.
New FAQ : Answer
© Visas www.spaudosdepartamentas.lt svetainės turinys yra išimtinė UAB SPAUDOS DEPARTAMENTAS nuosavybė, kuri yra saugoma Lietuvos bei tarptautinių autorinių įstatymų. Bet kokią informaciją pateikiamą svetainėje (tekstus, grafiką, nuotraukas ir kt.) draudžiama kopijuoti ar kitaip platinti.