Spaudos paruošimo taisyklės
Kokybė yra mūsų veiklos prioritetas. Mums svarbi medžiagų, spaudos, vadybos ir gamybos darbo kokybė, tačiau viskas prasideda nuo spaudos failo. Dažnai iškyla klausimas, kas yra atsakingas už spaudos faile atsiradusias klaidas – klientas ar spaustuvė? Mes manome, kad kokybės turime siekti kartu. Tam sudarėme failų paruošimo spaudai taisykles, kurias rekomenduojame persiskaityti kiekvienam dizaineriui.
Failų pateikimas
Geriausias būdas pateikti nedidelius failus – el. paštu (iki 20Mb) arba per www.wetransfer.com (iki 2Gb). Duomenis galima pateikti ir USB atmintinėse, CD-R, CD-RW, DVD diskuose ir kitose skaitmeninėse laikmenose. Užsakovų pateiktos laikmenos saugomos iki produkto pagaminimo ir perdavimo užsakovui. Už laiku neatsiimtas laikmenas neatsakome!
Jei yra galimybė, kartu su failais pateikite ir atspausdintą maketą.
Suteikite aiškius katalogų ir failų pavadinimus, nurodykite: užsakovą, gaminį, galutinį gaminio formatą milimetrais, mastelį (jei maketas ruošiamas masteliu), užlaidas, kiekį, medžiagą, popierių ir kitą svarbią informaciją. Pavadinimams naudokite tik lotyniškas raides (a–z, A–Z) ir skaitmenis (0–9), atskirkite žodžius naudodami ženklą „_“ (pažemintas brūkšnelis). Pvz.: skrajutes_A6_3mm_uzlaidos_5000vnt.pdf arba tentas_200x100mm_M1_10_cmyk_3vnt.tiff.
Svarbu! Klientų patogumui, užsakymų failus archyvuojame neribotą laiką, bet už jų išsaugojimą neatsakome.
Standartiniai ISO formatai
Siekdami ekonomiškumo, stenkitės, kad maketai tilptų į ISO formatus.
A (mm)
B (mm)
C (vokų formatai, mm)
A0
841 x 1189
B0
1000 x 1414
C0
917 x 1297
A1
594 x 841
B1
707 x 1000
C1
648 x 917
A2
420 x 594
B2
500 x 707
C2
458 x 648
A3
297 x 420
B3
353 x 500
C3
324 x 457
A4
210 x 297
B4
250 x 353
C4
229 x 324
A5
148 x 210
B5
176 x 250
C5
162 x 229
A6
105 x 148
B6
125 x 176
C6
114 x 162
A7
74 x 105
B7
88 x 125
C7
81 x 114
PDF (Portable Document Format)
Failai spaudai turi būti pateikiami PDF formatu. Tai pats tinkamiausias spaudai formatas, kuriame išsaugomos spalvos, šriftai, rezoliucija ir kita spausdinimo informacija. Norint išvengti klaidų gamybos procese, PDF failai turi atitikti tam tikrus reikalavimus spaudai. Ruošdami failus spaudai atkreipkite dėmesį į kelis pagrindinius dalykus:
Rekomenduojame failus paruošti PDF/X-4 versija. Visada generuokite failus, kaip Print Quality PDF. Pateikiami PDF failai turi būti neišskaidyti spalvomis (composite), be skalių (scale), be pjovimo žymių (crops, cutting marks) ir sutapdinimo kryžių, ne veidrodiniu režimu, juose negali būti nematomų elementų.
Į sugeneruotus failus turi būti įtraukti visi panaudoti šriftai (embedded).
PDF lapo dydis turi atitikti maketo dydį (įskaitant užlaidas), t.y. nereikia palikti tuščios erdvės aplink maketą. Lapo orientacija priklauso nuo leidinio formos – stačias („portrait“) arba gulsčias („landscape“).
Svarbu! Generuodami PDF įsitikinkite, kad nustatymuose nurodėte parinktį „įtraukti užlaidas“ (Bleeds). Apipjovimo žymių (cropmarks) PDF faile nurodyti nereikia, jas impozicijos metu užsideda spaudėjas. Galutinį (po apipjovimo) gaminio formatą nurodykite failo pavadinime.
PDF peržiūrai naudokite Adobe Reader (www.adobe.com) arba Adobe Acrobat Professional ne žemesnės kaip 6 versijos. Būtinai turi būti įjungtas Overprint Preview režimas. Tik taip matysite realų ir teisingą būsimo spaudinio vaizdą:
Acrobat Reader programoje: “Edit” –> “Preferences” –> “Page Display” –> “Use Overprint Preview” -> “Always”
Adobe Acrobat Professional programoje: įsijunkite “Output Preview” meniu, kuriame rasite “Simulate Overprint” funkciją.
Maketo dydis turi atitikti “Trim box” matmenį PDF faile, o užlaidos dydis turi atitikti “Bleed box” matmenį. (“Bleed box” ir “Trim box” matmenis galite pasitikrinti per “Adobe Acrobat” įrankį “Set Page Boxes”.). “Trim box” dydis yra išgaunamas pagal galutinį puslapio dydį išsaugotą programoje. “Bleed box” yra išgaunamas pagal pasirinktą užlaidų dydį. (“CorelDraw” programoje saugant PDF failą, “Prepress” skiltyje galite pasirinkti užlaidos dydį prie “Bleed limit”. “Adobe Illustrator” programoje “Document Setup” skiltyje galite nurodyti užlaidos dydį.)
Kiti failų formatai
Jei negalite ar nemokate pateikti spaudai tinkamai paruošto PDF failo, suderinus su projektų vadovu, priimame ir taip vadinamus “atvirus” ar “darbinius” failus, tačiau už jų paruošimą spaudai, gali būti skaičiuojamas papildomas mokestis:
Encapsulated PostScript
*.EPS
Visi naudoti šriftai makete turi būti sukreivinti.
Adobe Illustrator
*.AI
Šriftai turi būti sukreivinti (Type > Create Outlines).
CorelDRAW
*.CDR
Šriftai turi būti sukreivinti (Arrange – Convert to Curves). Visos nuotraukos, objektai su efektais turi būti konvertuotos i Bitmap (Bitmaps – Convert to bitmap…). Spalvotus perėjimus (gradient), šešėlius ir pan. efektus rekomenduotume daryti rastrinės grafikos programose (pvz. Adobe Photoshop) ir vėliau importuoti į CorelDRAW programą.
Adobe Photoshop
*.PSD
4 kanalai (CMYK), be sluoksnių. Visi sluoksniai turi būti suvesti į Background (Layers – Merge Layers).
Adobe InDesign
*.INDD
„Darbinis“ failas turi būti išsaugomas taip – „File > Package“ būdu. Eksportuoti failai turi būti suarchyvuoti („.rar“ arba „.zip“) ir išsiųsti kaip vienas failas.
Tagged Image File Format
*.TIFF
Sluoksniai turi būti suvienodinti (Layers > Flatten Image / Merge Layers). Išsaugant vizualą, nenaudoti „LZW“ failo kompresijos.
Joint Photographic Experts Group
*.JPG
Spaudai tinkamas, bet nerekomenduojamas failas. Išsaugant vizualą JPG formatu, būtina nurodyti maksimalią kokybę ir jei yra galimybė, standartinį optimizavimą. Patikrinti, kad JPEG failo dydis (Print Size) atitiktų pageidaujamą gaminio dydį. Gaminio formatą būtinai nurodykite JPEG failo pavadinime.
Tokie failų formatai kaip: *.GIF, *.BMP, *.PNG, *.DOC (Microsoft Word), *.XLSX (Microsoft Excel), *PPT (Microsoft PowerPoint) ir kt. nėra tinkami spaudai, bet jų turinį atspausdinti galima.
Spaustuvės spaudai paruoštą failą užsakovas privalo patikrinti ir patvirtinti tolimesnei gamybai.
Failų šablonai
Klientų patogumui, esame paruošę standartinių gaminių, tokių kaip vizitinės kortelės, lankstinukai, skrajutės, plakatai ir kt. šablonus skirtinguose failų formatuose. Šablonuose jau yra nurodytos užlaidos, saugos zonos ir kita informacija, kuri šiek tiek palengvins gaminio maketavimo darbus. Šablonus rasite mūsų puslapyje, atsisiuntimų skiltyje – www.spaudosdepartamentas.lt/atsisiuntimai/
SVARBU! Failuose nenaudoti RGB spalvų. Visi RGB spalvų objektai automatiškai bus konvertuoti į CMYK, o rezultatas gali neatitikti lūkesčių.
Užlaidos
Visi spaudai paruošti failai privalo turėti 3-5 mm užlaidas. Užlaidos būtinos, kai makete esantis grafinis vaizdas (fonas, iliustracijos, kiti dizaino elementai) siekia gaminio kraštus. Pvz.: Įsivaizduokime, kad jūsų gaminio galutinis formatas po apipjovimo turi būti A4 (210×297 mm), o užlaidos 3 mm iš visų pusių, tai failas spaudai turi būti paruoštas 216×303 mm dydžio.
Saugos zona: svarbūs maketo elementai (iliustracijos, tekstas) turi būti ne arčiau kaip 5 mm iki galutinės gaminio apipjovimo linijos.
Saugos zona: svarbūs maketo elementai (iliustracijos, tekstas) turi būti nearčiau kaip 5 mm iki galutinio gaminio apipjovimo ribų.
Skaitmeninės spaudos formatai
Populiariausias lapo formatas, naudojamas skaitmeninėje spaudoje yra SRA3 – 320×450 mm (maksimalus spaudos dengiamas plotas SRA3 lape – 310×440 mm, maksimalus ploteriuojamas plotas – 240×390 mm).
Maksimalus nestandartinis popieriaus formatas, ant kurio galime spausdinti lapais skaitmeniniu būdu – 330×1020 mm (maksimalus spaudos plotas tuomet 310x1010mm). Svarbu numatyti, kad spausdinant tokį formatą iš abiejų lapo pusių, sutapatinimo paklaidos yra didesnės nei įprastai.
Visi maketo objektai, spausdinant skaitmeniniu būdu, turi būti konvertuoti į CMYK arba Grayscale spalvyną. Jei makete bus RGB, Pantone ar kitų spalvų sistemų objektai, jie automatiškai bus konvertuoti i CMYK, o rezultatas gali nebūti toks, kokio tikėtasi.
Rastrinių iliustracijų skiriamoji geba (rezoliucija) rekomenduojama ne mažesnė nei 300 dpi. Jei yra galimybė, rekomenduojame pateikti maketą su vektoriniu, nerastruotu tekstu. Iliustracijos, turinčios mažiau nei 150 dpi, bus atspausdintos nekokybiškai.
Ploniausia rekomenduojama linija skaitmeninėje spaudoje – 0,08mm (hairline). Smulkiausias rekomenduojamas standartinio („Arial“, „Verdana“, „Myriad pro“ ir t. t.) šrifto dydis – 3pt, dar smulkesnis bus atspausdintas, bet jo tiesiog bus neįmanoma įskaityti.
Spalvos skaitmeninėje spaudoje
Spalvos gradacijos skaitmeninėje spaudoje atkuriamos nuo maždaug 5 proc.
Pilkos spalvos foną rekomenduojama ruošti tik iš K: 5-99%, tačiau norint pilkai spalvai suteikti papildomą atspalvį, galima pridėti CMY 2-3%. Pilka spalva jokiu būdu negali būti sudaryta tik iš CMY be juodos spalvos, o juodos spalvos procentinis dydis turi būti didesnis už CMY procentinius dydžius.
Juoda spalva skaitmeninėje spaudoje gali būti sudaryta vien iš 100K, tačiau jei norite išgauti gilią juodą spalvą naudokite šią procentuotę – CMYK=[75,68,67,100].
Kreipkitės į spaustuvės projektų vadovą ir paprašykite pateikti spalvų testus ant jūsų pageidaujamo popieriaus.
Medžiagos ant kurių spausdiname plačiaformate spauda
Įvairių specifikacijų lipni PVC plėvelė (lipdukas)
Blizgi, matinė, skaidri. Skaidrių / pilkų klijų pagrindu. Stiklo dekoravimo plėvelė (įvairių atspalvių, matinė, blizgi, perforuota, šerkšno), automobilinė, grindų grafikai ir kt. Reklaminiai tentai (baneriai)
PVC tentinė medžiaga, interjeriniai tentai, „Mesh“ tinkliniai tentai, Blackout tentai. Popierius, foto popierius, brėžiniai
Spec. padengimo solventinei spaudai skirtas popierius, foto popierius nuo 135-220 gsm. Blizgus, pusiau matinis (silk) arba matinis. Drobė
Įvairių storių, sintetinės ir pusiau sintetinės drobės nuo 390-430 gsm. Vėliavinis audinys
Solventinei spaudai skirtas vėliavinis audinys su pagrindu. Backlite
šviesai laidus filtras
Tai tolygiai šviesą paskirstantis plastiko filtras. Naudojamas šviesdėžių ar foto paveikslų gamyboje. Matiniu ar blizgiu paviršiumi. Fototapetai
Dekoratyniniai, faktūriniai, sintetiniai fototapetai interjero dekoravimui. Spec. paskirties lipdukai Fotoliuminiescensiniai (šviesą kaupiantys), atspindintys (reflektiniai) lipdukai, skirti pažymėti avarinius išėjimus ir kt. Kitos medžiagos
Roll up medžiagos, termo plėvelės drabužiams ir kt.
Failų paruošimas plačiaformatei spaudai
Plačiaformatei spaudai labiausiai tinka rastriniai failai, jei nėra smulkaus teksto (geriausia TIFF). Vektoriniai failai rekomenduojami tik spausdinant smulkius objektus.
Pateikiamų failų masteliai 1:1 arba 1:10 (kitų mastelių failai nepriimami). Mastelį būtinai nurodykite failo pavadinime, pvz: tentas_200x100mm_M1_10_3vnt.tiff.
Failų turinys privalo būti tik CMYK spalvų erdvėje.
Jei gaminys bus spausdinamas iš kelių dalių, kurios veliau klijuojant bus apjungiamos (fototapetai, tentai, plėvelės), nurodykite kokios reikalingos užlaidos (overlap).
Užsakant tentą (banerį) nurodykite atstumus tarp kniedžių, arba pateikite JPEG vizualą.
Reikalavimai vektorinės grafikos failų formatams (CDR, AI, EPS, PDF):
Visi šriftai turi būti „sukreivinti“ arba įterpti (embedded).
Visi efektai paversti i rastrą.
Kartu su vektoriniu failu, pateikite peržiūrai skirtą failą JPEG formatu.
Reikalavimai rastrinės grafikos failų formatams (TIFF, JPEG, PSD, PDF):
4 kanalai (CMYK), be sluoksnių. Visi sluoksniai turi būti suvesti į Background (Layers – Merge Layers).
Be papildomų alfa-kanalų (Channels), be LZW kompresijos.
Rekomenduojama rastrinių failų rezoliucija (dpi)
Ruošiant failus plačiaformatei spaudai, svarbu parinkti optimalią rastrinio failo rezoliuciją, kuri priklauso nuo to, kur ir kam bus naudojamas atspausdintas gaminys. Jei failo raiška bus didelė, o spaudos raiška maža (pvz. didelio formato lauko baneris) – be priežasties padidės failo dydis, o kartu ir prailgs apdirbimo laikas. Ypač didelio formato spausdiniams mažinkite rezoliuciją ir naudokite mastelį, kad failo dydis neviršytų 1Gb.
Rekomenduojama rastrinių failų rezoliucija (dpi) priklausomai nuo paskirties (mastelis 1:1):
Lauko reklamai
Vidaus reklamai/Interjerui
iki 6 kv.m. – 72dpi (jei yra smulkių detalių 100 dpi)
iki 0.5 kv.m. – 300dpi
nuo 6 kv.m. iki 12kv.m. – 50dpi
nuo 0.5 kv.m. iki 1kv.m. – 200dpi
nuo 12 kv.m. iki 40kv.m. – 30dpi
nuo 1 kv.m. iki 3kv.m. – 150dpi
nuo 40 kv.m. iki 100kv.m. – 25dpi
nuo 3 kv.m. iki 5kv.m. – 100dpi
nuo 100 kv.m. iki 150kv.m. – 20dpi
nuo 5 kv.m. iki 12kv.m. – 72dpi
Pvz. Maketas standartiniam tentui 3x6m gali būti: M1:1, 30dpi, CMYK, TIFF.
Pateikiant maketą, sumažinus pagal mastelį – rezoliuciją galima didinti, taigi, jeigu taikytume M1:10, tai failą galima išsaugoti 0,3×0,6m, 300dpi, CMYK, TIFF.
Labai smulkių objektų spausdinimas plačiaformate spauda
Jei plačiaformatės spaudos būdu spausdiname gaminius, turinčius smulkių grafinių elementų arba plonų linijų, pvz. etiketes su barkodais ir smulkiu tekstu, tuomet ploniausias šriftas gali būti 4pt, ploniausia linija – hairline (0,08mm), rezoliucija 300 dpi (jei failas pateikiamas rastrinėje grafikoje), bet rekomenduojame pateikti vektorinį maketą.
Juoda spalva:
Juoda spalva turėtų būti kompozitinė (rekomenduotina C 30 M 30 Y 30 K 100). Pilką spalvą galima nustatyti tiek procentais, remiantis juoda spalva, tiek iš CMYK spalvų mišinio. Reikšmė Total Ink faile neturi viršyti 300%.
Turite pageidavimų? Tokiu atveju kreipkitės į savo projektų vadovą, kuris pateiks spalvų testą ant pageidaujamos medžiagos.
Spalvos ofsetui
Ofsetinėje spaudoje naudokite CMYK, Grayscale arba Pantone spalvų modelius. Jei faile yra RGB, Lab spalvos (taip pat Pantone, jei spausdinama tik CMYK spalvų spektre), toks failas turi būti koreguojamas.
Rekomenduojame visiems juodos spalvos objektams (išskyrus tekstą < 24 bei linijas < 3 pt) be 100 proc, juodos spalvos pridėti ir kitų spalvų dedamųjų (pvz., C50 M40 Y30 K100). Tai padeda išvengti nepageidaujamų „blackoverprint“ reiškinių. Be to, juoda spalva su kitų spalvų dedamosiomis bus sodresnė nei vien tik K100.
Nerekomenduojame pasirinkti spalvos perėjimą (gradient) į 0 proc. Saugi minimali spalvos perėjimo riba yra 3 proc.
Pilka spalva jokiu būdu negali būti sudaryta tik iš CMY be juodos spalvos, o juodos spalvos procentinis dydis turi būti didesnis už CMY procentinius dydžius.
Gili juoda spalva išgaunama, naudojant CMYK=[75:68:67:100].
Savo dizaino darbe nenaudokite jokios spalvos, kurios suminis dažo kiekis (total ink limit) viršija 300% (jis skaičiuojamas sudėjus kartu visas C, M, Y ir K reikšmes).
Šilkografijai tinka tik vektoriniai failai (CDR, AI, EPS, PDF). Negalimi jokie spalviniai perėjimai (Gradient) ir rastrinė grafika. Visi makete esantys objektai turi būti sukreivinti, viskas užpildyta 100 proc. spalva.
Failų turinys privalo būti tik Pantone spalvų sistemoje. Tos pačios spalvos objektus sugrupuokite kartu.
Ploniausios linijos storis šilkografijoje – ne mažiau 0,1 mm.
Failų paruošimas ploteriavimui
Ploteriavimui tinkami tik vektoriniai maketai (CDR, EPS, AI, PDF). Ploterio linija turi būti nenutrūkstama ir padaryta „Hairline“ dydžio (arba atitinkamai plona linija, jeigu maketavimo programa neleidžia nustatyti „Hairline“ dydžio). Ploteriavimo linijos spalva privalo būti „spot“ spalva, kuri sudaryta iš 100% „Magenta“ spalvos „CMYK“ paletėje, ir turi būti pavadinta „CutContour“.
Pateikdami failą ploteriavimui, patikrinkite, kad ploteriavimo linija makete nebūtų sudubliuota, t. y. nebūtų uždėta viena ant kitos. Tokiu atveju ploterio peilis tą pačią vietą perpjaus kelis kartus.
Maksimalus ploteriuojamas plotis – 1580 mm, ilgis priklauso nuo maketo sudėtingumo.
Jei ploteriuojame SRA3 formato lipduką, tuomet maksimalus ploteriuojamas plotas – 240×390 mm.
Geriausia pateikti 3 puslapių PDF failą, kuriame: 1 puslapis – spaudos maketas (geriausia rastrinis), 2 puslapis – ploterio linija (tik vektorinis), 3 puslapis – bendras vaizdas, t. y. spauda, kartu su ploteriavimo linija. Visi PDF puslapiai turi būti vienodo dydžio.
Ploteriavimui turi būti paliktos 2-5 mm užlaidos (skaitmenai gali būti 2 mm, plačiaformatei 5 mm).
Failų paruošimas kirtimui
Kirtimo formos gamybai reikia ruošti vektorinį PDF failą. Jame turi būti pažymėtos visos kirtimo (raudona spalva), bigavimo (žalia spalva), perforavimo linijos (raudona punktyrinė linija), skylės ir kiti objektai. Geriausia pateikti 3 puslapų PDF failą, kuriame: 1 puslapis – spaudos maketas, 2 puslapis – kirtimo forma, 3 puslapis – bendras vaizdas peržiūrai, t.y. spauda, kartu su kirtimo forma.
Užlaidos priklauso nuo kertamo gaminio, bet rekomenduojama palikti 3-5 mm.
Tarpai tarp lygiagrečių kirtimo, bigavimo ar perforavimo linijų negali būti mažesni nei 3 mm.
Maketus, skirtus dalinio UV lakavimo formos ir folijavimo/kongrevo klišės gamybai, pateikite kaip vektorinus PDF failus. Geriausia pateikti 3 puslapių PDF failą, kuriame: 1 puslapis – spaudos maketas, 2 puslapis – dalinis UV lakas/folijavimas/kongrevas, 3 puslapis – bendras vaizdas peržiūrai, t. y. spauda, kartu su UV laku/folijavimu/kongrevu. Visi PDF puslapiai turi būti vienodo dydžio.
UV lako/folijavimo/kongrevo objektai turi būti užpildyti 100% BLACK spalva ir griežtai atitikti lakuojamą vietą.
Svarbu! Negalima lakuoti bigavimo linijų, reikia palikti mažiausiai 3 mm pločio nelakuotą tarpelį. Rekomenduojame nelakuoti smulkaus teksto bei plonų linijų. Pageidautina, kad lako forma būtų 1 mm didesnė už lakuojamą objektą.
Folijavimui rekomenduojama ploniausia linija – 0,3 mm.
Įspaudui ir reljefiniam formavimui rekomenduojama ploniausia linija – 0,5-1 mm (priklauso nuo medžiagos).
Jei ruošiate maketą leidiniui, kuris po spaudos bus įrišamas spirale, segamas (segta brošiūra), klijuojamas (klijuota brošiūra) ar įrišamas kietvirčiu (kieto įrišimo knyga), atsižvelkite i šias rekomendacijas:
Pasikonsultavę su spaustuvės projektų vadovu, išsiaiškinkite kokiu būdu bus spausdinamas leidinys (skaitmeninė ar ofsetinė spauda) ir pagal esamus to spaudos būdo reikalavimus, paruoškite PDF failus spaudai.
Viršelius (taip pat priešlapius ir aplankus), vidinius puslapius pateikite atskirais failais. Tik segtų brošiūrų viršelio puslapiai gali būti tame pačiame faile, kartu su vidiniais puslapiais.
Klijuotų brošiūrų ir kieto įrišimo knygų viršelių, priešlapių bei aplankų maketai pateikiami kaip išklotinė.
Svarbu! Nugarėlės plotį būtina suderinti su projektų vadovu.
Visi vidiniai leidinio puslapiai PDF faile turi būti vienodo formato. Maketas lape turi būti išcentruotas. Lapo orientacija priklauso nuo leidinio formos – stačias („portrait“) arba gulsčias („landscape“).Jeigu leidinyje yra tuščių puslapių, jie turi būti įtraukti ir atitikti numeracijos seką.
Jei maketas bus skaidomas į kelias dalis (pvz. kuomet vidiniai leidinio puslapiai spausdinami ant skirtingo popieriaus), tai privaloma nurodyti failų pavadinime, pvz.: 001-112_leidinys_ofsetinis.pdf, 113-216_leidinys_kreidinis.pdf.
Visiems leidiniams rekomenduojame palikti 5 mm užlaidas iš visų pusių. Jos nėra būtinos segtose ir trauktose (klijuotose) brošiūrose, kieto įrišimo knygose (vidinės nugarėlės pusės).
Maketuodami leidinį, teksto bei kitų svarbių elementų nedėkite arčiau nei 5 mm nuo leidinio apipjovimo kraštų (saugos zona).
Spirale segtuose gaminiuose, svarbi informacija, esanti ties spiralės segimo kraštine, turi būti atitraukta mažiausiai 12 mm nuo apipjauto lapo krašto (spiralė „įeina“ į leidinį 8-10 mm).
Ruošdami leidinius skirtingomis kalbomis ofsetinei spaudai ir norėdami juos spausdinti, keičiant tik juodą spalvą (ofseto būdu), failai turi būti paruošti taip: pagrindas (visomis kalbomis, nekintanti informacija) – CMYK be kintančio teksto, skirtingos kalbos tekstai – atskiri failai, tik juoda spalva. Kitas būdas: paruošti PDF failą su sluoksniais (layers), kur yra CMYK pagrindo sluoksnis ir atskiri kalbų sluoksniai.